Woda, ekologia i oczyszczalnie

lat temu wymaga dokonania przeglądu i remontu systemu kanalizacyjnego. Często wymiany wymagają stare podejścia kanalizacyjne zwłaszcza, jeżeli chcemy do nich podłączyć jakieś nowoczesne kabiny prysznicowe czy wanny. Z cz

Woda, ekologia i oczyszczalnie Planujesz w swoim domu oczyszczalniÄ™? Tutaj znajdziesz wszystko czego potrzebujesz

Remont systemu kanalizacyjnego

Wiele z tych domów, które zostały wybudowane kilkanaście lat temu wymaga dokonania przeglądu i remontu systemu kanalizacyjnego. Często wymiany wymagają stare podejścia kanalizacyjne zwłaszcza, jeżeli chcemy do nich podłączyć jakieś nowoczesne kabiny prysznicowe czy wanny. Z czasem także nieprzyjemny zapach z kanalizacji zaczyna powoli pojawiać się w łazience co powoduje, że zaczynamy poważnie myśleć o przeprowadzeniu czyszczenia studzienki kanalizacyjnej. Przeprowadzenie jej oczyszczania połączonego z wymianą starych połączeń na pewno podniesie komfort życia domowników i sprawi, że znowu będą chętnie przebywali w łazience. Przy okazji może się okazać, że stara oczyszczalnia ścieków będzie mogła zostać odnowiona, a nie pójdzie jeszcze do rozbiórki, jak wcześniej się wydawało.


Jak uzdatniać szarą wodę?

Szara woda jest dużo łatwiejsza do uzdatniania od ścieków ze względu na jej mniejsze zanieczyszczenie. Jakkolwiek zupełnie nieoczyszczona szara woda stanowić może zagrożenie dla zdrowia, ponieważ zawiera te same rodzaje bakterii co ścieki, jednak w dużo mniejszej ilości.

Szara woda zawiera mikroorganizmy adekwatnie do źródła jej pochodzenia, stąd szara woda pochodząca z domu jednorodzinnego powinna być traktowana inaczej niż woda z budynku wielorodzinnego. W budynku jednorodzinnym mieszkańcy są stale poddani działaniu bakterii współmieszkańców. Szara woda z budynku wielorodzinnego naraża ludzi mających z nią kontakt na działanie bakterii i mikroorganizmów pochodzących od szerszego grona ludzi, zwiększając tym samym ryzyko przenoszenia chorób między mieszkańcami.

Jeśli wykonamy osobny system kanalizacyjny dla szarej wody, odrębny od toalet, to szara woda może być przetworzona bezpośrednio w domu czy ogrodzie. Należy jej użyć natychmiast, a gdy chcemy ją gromadzić, to jest to dopuszczalne tylko po uprzednim oczyszczeniu. Woda z odzysku tego rodzaju nigdy nie jest zdatna do spożycia, ale jej kilkukrotna filtracja oraz przerobienie jej przez mikroorganizmy, które wchłaniają substancje odżywcze i natleniają ją sprawia, że może być używana do prania czy spłukiwania tradycyjnych toalet. Względnie czysta szara woda może być odprowadzona wężem do ogrodu lub na wykonane wcześniej pole filtracyjne, gdzie zostanie poddana działaniu roślin oczyszczających wodę i ich korzeni. Jako że szara woda zawiera resztki substancji odżywczych i patogenów i jest wylewana jako ciepła, nie należy jej przechowywać nie filtrowanej, tylko rozprowadzać bezpośrednio po ogrodzie. Dość powszechnym w Polsce przykładem zalegalizowanego rozsączenia przetworzonej przez mikroorganizmy wody jest sieć rozsączająca z przydomowej oczyszczalni ścieków. Zaznaczyć tu należy, że jest to przetworzony ściek, który ma dużo większą koncentrację patogenów niż szara woda, a który jest dopuszczony prawnie do rozsączania w ogrodzie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szara_woda#Uzdatnianie_szarej_wody


Zalety przydomowych oczyszczalni wody

Dlaczego warto postarać się o przydomową oczyszczalnię? Powodów jest wiele, a jednym z nich jest oczywiście dbanie o stan środowiska i wspomaganie go. Dzięki takim oczyszczalniom możemy powtórnie wykorzystać wodę, którą raz pobraliśmy z sieci wodociągowej, dzięki czemu nie musimy nieustanie korzystać ze świeżej wody. Dodatkowo takie działanie może przynieść nam wiele oszczędności finansowych, ponieważ korzystając z oczyszczalni, będziemy o wiele mniej płacić za wodę. Niskie rachunki sprawią, że zaoszczędzimy co nieco i będziemy mogli wolne środki wydać na przyjemności. Takie oszczędności zawsze sprawiają przyjemność, więc warto się nad nimi zastanowić.