Trudny temat - o ostatniej drodze zycia

sto trzeba w takiej sytuacji załatwić wiele formalności oraz zadbać o różne rzeczy, a zajmowanie się tym na własną rękę może być dość uciążliwe. Właśnie dlatego zamiast zajmować się wszystkim samemu, znacznie

Trudny temat - o ostatniej drodze zycia

Jakie osoby pomogÄ… w organizacji pogrzebu?

Organizowanie pogrzebu wiąże się z pewnymi nieprzyjemnościami oraz stresem, którego z pewnością każdy z nas wolałby uniknąć. Często trzeba w takiej sytuacji załatwić wiele formalności oraz zadbać o różne rzeczy, a zajmowanie się tym na własną rękę może być dość uciążliwe. Właśnie dlatego zamiast zajmować się wszystkim samemu, znacznie lepiej będzie zapewnić sobie odpowiednią pomoc, a może nam ją zagwarantować dobrze dobrana firma zajmująca się pogrzebami. Aby znaleźć tą najlepszą, wystarczy poszukać dodatkowych informacji w Internecie i poczytać opinie osób, które miały już okazję zatrudniać tego typu przedsiębiorstwa. Jeśli starannie poszukamy, znajdziemy odpowiednią firmę, która zapewni nam swobodę.


Pogrzeb w krajach z tradycjami chrześcijańskimi

Pogrzeb w krajach z tradycjami chrześcijańskimi
Palmy i krzyż z nekrologów większości chrześcijan

W kulturach związanych z katolicyzmem, prawosławiem czy protestantyzmem, pogrzeb należy do tzw. sakramentaliów (nie: sakramentów). Grzebanie zmarłych związane jest z przekonaniem, że w końcu czasów przyjdzie Jezus i nastąpi zmartwychwstanie ciał. Zmarłego zwyczajowo chowa się złożonego do trumny w ubraniu, w pozycji leżącej, z rękami splecionymi na brzuchu lub klatce piersiowej. Przyjęło się w tym kręgu kulturowym, aby zmarli w trumnie wyglądali ładnie, dlatego zmarłych poddaje się zabiegom kosmetycznym. W ich przebiegu na ogół maskuje się pośmiertne zmiany twarzy czy jej urazy powstałe w chwili śmierci. Uzupełnia się braki ciała atrapami, masami plastycznymi lub woskiem, o ile była taka potrzeba ze względów estetycznych (dotyczy to braku kończyn).

Trumna ze zmarłym umieszczana jest najczęściej w grobach ziemnych, wykopanych na głębokość ok. 2 m, następnie zasypywanych i przykrywanych nagrobkiem kamiennym lub betonowym. Rodziny bogatych zmarłych składają trumny w murowanych grobowcach, w których można umieścić kilka kolejnych trumien. Wyjątkowo zamożni zmarli bywają składani w monumentalnych grobowcach, rozmiarem i stylem przypominających małe domki, kaplice czy nawet pałace. Każdy grób powinien posiadać opis, informujący o nazwisku osoby pogrzebanej, dacie urodzenia (lub według innego zwyczaju ? wieku w chwili śmierci) i dacie śmierci oraz czasami kilka słów religijnego lub osobistego odwołania się do osoby zmarłej.

W tej grupie kulturowej dopuszcza się również pochówek osoby zmarłej po spopieleniu ciała w specjalnym piecu kremacyjnym (kremacja) i zsypaniu prochów do urny. Stosuje się to zwłaszcza w krajach protestanckich i zlaicyzowanych. Ta forma pogrzebu jest także wybierana, gdy wygląd zwłok sprawia, że nie powinny być pokazywane przed pochówkiem. Konieczne jest jednak pochowanie prochów w całości w jednym miejscu, wykluczone są więc pochówki polegające np. na rozsypaniu prochów w miejscach ważnych dla danej osoby, lub jej rodziny, czy też wrzucenie do rzeki. Motywacja takiej formy pochówku musi być zgodna z zasadami wiary.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrzeb


Organizowanie przebiegu pogrzebu

Organizowanie pogrzebu to zadanie dość trudne. Nikt nie wie do końca co trzeba zrobić w takiej sytuacji, a jeśli nie posiadamy kompletnie żadnych doświadczeń w tej kwestii, powinniśmy zapytać kogoś o radę lub powierzyć organizację pogrzebu odpowiedniej firmie. Zawsze warto zadbać o to, by całość zorganizowana była z dbałością o wszystkie szczegóły, a przecież bardzo trudno będzie dokonać tego samodzielnie. Jeśli w organizacji pomogą nam doświadczone osoby, będziemy mieć pewność, że nic nie będzie stanowić problemu. W każdym przypadku warto postarać się, by pogrzeb zorganizowany był profesjonalnie oraz porządnie, ponieważ wtedy unikniemy dodatkowego, niepotrzebnego stresu.