szybalski-stomatologia.pl

niezwłocznie udać się do dentysty, ponieważ może to oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Dlaczego jednak odczuwamy ból zęba? Bóle zębów są wywoływane przez różne bodźce bólowe, takie jak mechaniczne, termiczne i patofizjol

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Ból zębów jest jedną z wielu nieprzyjemnych rzeczy, które może odczuwać człowiek. W przypadku bólu zęba, niezależnie czy tylko chwilowego czy utrzymującego się dłużej, należy niezwłocznie udać się do dentysty, ponieważ może to oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Dlaczego jednak odczuwamy ból zęba? Bóle zębów są wywoływane przez różne bodźce bólowe, takie jak mechaniczne, termiczne i patofizjologiczne, które uaktywniają receptory bólowe. Bóle zębowe są odczuciem sprawiającym dyskomfort w okolicach szczęki oraz twarzy. Ból zęba najczęściej pojawia się w skutek zapalenia miazgi zęba, która jest mocno unerwiona, a pobudzenie zakończeń czuciowych miazgi jest głównym źródłem bólu zębów. Przyczyną bólu zębów może być próchnica zębów, zakażenie miazgi, nadwrażliwość zęba, martwy ząb, wyrzynanie się zębów. Jak więc widać przyczyn bólu zębów jest wiele, jednak mają one jedną ważną funkcję, czyli alarmowanie organizmu. Nie należy lekceważyć bólu zębów, ponieważ może on informować o różnych urazach i chorobach.

W stomatologii, jak we wszystkich innych dziedzinach medycyny, znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Co więcej, jeśli pojawi się jednak konieczność leczenia, lepiej nie zwlekać z działaniami, ponieważ im dłużej odkłada się leczenie, tym będzie ono trudniejsze. Z tego powodu warto raz na jakiś czas umawiać się na wizyty kontrolne u stomatologa, ponieważ im wcześniej wykryje się jakiś problem, tym łatwiej będzie go wyleczyć. Regularne chodzenie do dentysty jest dobrym nawykiem, zwłaszcza dla osób, które mają słabsze szkliwo. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że ząb może być do leczenia, nawet jeśli nie odczuwamy bólu. Mimo to wiele osób udaje się do stomatologa dopiero, kiedy odczuwają silny ból i dyskomfort, czemu można by było zapobiec przez regularne odwiedzanie dentysty. Na wizytę kontrolną można się udać do każdego gabinetu stomatologicznego, najlepiej jednak udać się do stomatologa, u którego już kiedyś leczyliśmy zęby. Odpowiednie wyleczenie zęba będzie łatwiejsze, jeśli problem zostanie szybciej wykryty.

Stomatologia, jako dział medycyny, dzieli się na kilka różnych specjalności, które zajmują się konkretnymi zadaniami. Jedną ze specjalizacji, pochodzącą ze stomatologii oraz chirurgii, jest chirurgia stomatologiczna. Określenie chirurgia stomatologiczna oznacza dział medycyny, który zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Zakres wykonywanych zabiegów w ramach chirurgii stomatologicznej jest bardzo szeroki, dlatego poszczególni lekarze zajmują się wykonywaniem wybranych zabiegów. Zabiegi chirurgii stomatologicznej są wykonywane przez takich lekarzy, jak chirurg stomatolog, chirurg szczękowo-twarzowy oraz laryngolog. Przykładowymi zabiegami, oferowanymi przez gabinety stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej, są usuwanie zęba, ewakuacja ropnia, chirurgiczne wydłużenie koron oraz część chirurgiczna wykonania implantu. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że w Polsce jest to jedna z dwóch specjalizacji, która jest wzajemnie uznawana przez kraje Unii Europejskiej.

Pojęcie stomatologii mikroskopowej oznacza nie mniej, nie więcej jak leczenie z użyciem mikroskopu. Pozwala to na precyzyjne wykonanie zabiegu, zwłaszcza przy leczeniu kanałowym. Usługa leczenia za pomocą stomatologii mikroskopowej jest oferowana przez profesjonalnych stomatologów, którzy posiadają do tego odpowiedni sprzęt. Dzięki użyciu mikroskopu przy zabiegu, stomatolog może obserwować ząb pacjenta w znacznym powiększeniu, co pozwala na rozwiązanie wielu problemów. Leczenie kanałowe zębów przy wykorzystaniu stomatologii mikroskopowej pozwala na większą precyzję i umożliwia oszczędne zarządzenie tkankami, co później przekłada się większą wytrzymałość zęba. Ponadto praca z użyciem mikroskopu daje możliwość lepszej oceny kondycji leczonego zęba, pozwala także na leczenie bardziej skomplikowanych przypadków. Głównym zastosowaniem stomatologii mikroskopowej jest leczenie kanałowe, które wymaga dokładności oraz precyzji, więc dzięki powiększeniu przez mikroskop przeprowadzany zabieg ma większe szanse powodzenia.

Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług dentystycznych z różnych specjalności. W zależności od ukończonej specjalności, stomatolog zajmuje się świadczeniem określonych usług. Niektórzy lekarze zajmują się określoną specjalnością i działają tylko w jej zakresie, jak na przykład ortodonci, którzy skupiają się na leczeniu ortodontycznym pacjentów w przypadku nieprawidłowości w zgryzie. Inne gabinety stomatologiczne mogą oferować szerszy zakres usług z różnych specjalności, ponieważ mogą zatrudniać specjalistów z konkretnych specjalizacji. Jednak lekarze dentyści, działający sami w prywatnych gabinetach, również mogą się specjalizować w wielu usługach stomatologicznych. Najłatwiejszym sposobem, żeby sprawdzić świadczone usługi w danym gabinecie dentystycznym, jest odwiedzenie strony internetowej, na której zawarty jest zakres oferowanych usług. Przykładowymi usługami z określonych specjalności oferowanymi przez gabinety stomatologiczne są zabiegi chirurgiczne, leczenie ortodontyczne czy ogólna profilaktyka.