Rekuperacja i alternatywy w ogrzewaniu\Ogólnie o rekuperacji w domu

CO2 oraz zwiększenie zainteresowania energią odnawialną, nowe budynku muszą spełniać bardzo konkretne normy zużycia energii. Do niedawna próg wynosił 150 kWh/m2, w roku 2014 norma ta została zmieniona na 120kWh/m2, a w 2017 rok

Rekuperacja i alternatywy w ogrzewaniu\Ogólnie o rekuperacji w domu rekuperacja gdańsk

Nowe budynki i próg zużycia energii

Normy energetyczne dla budynków jednorodzinnych staja się coraz bardziej wyśrubowane. Za sprawą kolejnych ustaw, mających na celu obniżenie emisji CO2 oraz zwiększenie zainteresowania energią odnawialną, nowe budynku muszą spełniać bardzo konkretne normy zużycia energii.

Do niedawna próg wynosił 150 kWh/m2, w roku 2014 norma ta została zmieniona na 120kWh/m2, a w 2017 roku będzie to już 95 kWh/m2. CO oznacza, że każda nieruchomość mająca być budynkiem mieszkalnym nie może tego progu przekroczyć. Wymusza to stosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych oraz stosowanie izolacji oraz wydajnych metod ogrzewania i odzyskiwania ciepła z budynku.


Wikipedia o rekuperacji

Rekuperacja lub rekuperacja ciepła (łac. recuperatio) ? odzyskiwanie energii termicznej gazów wylotowych (odpadkowych) i spalin, w celu dalszego jej wykorzystania. Proces ten prowadzony jest w różnego typu urządzeniach (czasami zwykłych wymiennikach ciepła) zwanych rekuperatorami (lub nagrzewnicami).

W przypadku pieca martenowskiego rekuperator ma postać komory z odpowiednio ukształtowanymi kanałami, gdzie gorące spaliny oddają ciepło gazowi opałowemu. W klasycznej konstrukcji spaliny z pieca oraz powietrze wlotowe przepływało przez kanały. Spaliny nagrzewały ścianki kanału. Po pewnym czasie przełączano bieg spalin i powietrza wlotowego, kanałami którymi dotychczas płynęły spaliny po przełączeniu płynie powietrze, a spaliny płynąc przez drugi kanał nagrzewają jego ścianki. Po nagrzaniu ścianek tam gdzie płyną spaliny znowu przełączano obieg spalin i powietrza. Dzięki temu możliwe było osiągnięcie wyższej temperatury w komorze roboczej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja


Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Decydując się na budowę mieszkania musimy już na etapie projektu wybrać metodę ogrzewania jaką będziemy chcieli zastosować w naszym domu. Jeżeli zdecydujemy się na metodę alternatywną powinny zostać użyte odpowiednie narzędzia oraz odpowiednie materiały, które umożliwią jak najlepsze wykorzystanie wybranego źródła ciepła.

Przy wybraniu ogrzewania w wersji alternatywnej należy poważnie zastanowić się nad dodatkowym ociepleniem całej elewacji budynku oraz nad zastosowaniem rekuperacji ciepła lub ciepłej wody, którą ogrzewamy za pomocą na przykład paneli słonecznych bądź energii geo-termalnej. Ma to bardzo duże znaczenie momencie kiedy będziemy chcieli ograniczyć koszty eksploatacji naszego nowo rozbudowanego budynku.