Na pewno nie wiedziałeś tego o transformatorach

sformatorów. Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń. Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one u

Na pewno nie wiedziałeś tego o transformatorach transformatory olejowe używane

Podział transformatorów


Istnieje więcej niż jeden rodzaj transformatora. W zależności od tego do czego jest potrzebny i od jego budowy można wyróżnić kilka rodzajów transformatorów. Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń. Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one używane w systemach prądu wielofazowego. W takich transformatorach rdzenie poszczególnych faz mogą mieć wspólne części, nie jest to jednak regułą. Z kolei transformatory elektroenergetyczne używane do niskich napięć są izolowane powietrzem, a te używany do wyższych napięć wymagają specjalnego oleju transformatorowego, który pełni także funkcję chłodzenia.


Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone

Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego. Powoduje to przepływ w nim prądu przemiennego. Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego. Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki (zwane wtórnymi). Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych wywołuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej ? powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna (napięcie). Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz pojemności między zwojami uzwojeń i przyjmie się, że cały strumień magnetyczny wytworzony w uzwojeniu pierwotnym przenika przez rdzeń do uzwojenia wtórnego (nie ma strat pola magnetycznego na promieniowanie), to taki transformator nazywamy idealnym. Dla transformatora idealnego obowiązuje wzór:

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Ceny prądu w naszym kraju


Ceny za prąd w Polsce rosną z roku na rok. Jest to związane nie tylko z większymi oczekiwaniami pracowników, którzy chcą dużo zarabiać. Wiąże się to poza tym z dwoma czynnikami. Po pierwsze- wzrost kosztu produkcji energii. Węgiel jest droższy, transformatory elektryczne też więcej kosztują zwłaszcza te najwyższej jakości, dużo płaci się też za tak zwana opłatę przesyłową. Nie zmienia to jednak faktu, że należymy do gospodarek światowych i musimy dostosowywać się do różnych porozumień i efektów konferencji. Na przykład jedną z nich są konferencje klimatyczne, na których postanowiono, że jeśli energia pochodzi z węgla, to prąd jest droższy. Właśnie przez to energia w Polsce drożeje i to bardzo wyraźnie.