Badania serca - po co i dla kogo?

zych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem. W 1733 angielski pastor i naukowiec Stephen Hales po raz pierwszy inwazyjnie mierzył ciśnienie krwi wprowadzając rurę do tętnicy szyjnej konia i związując ją z cylind

Badania serca - po co i dla kogo? Badania Holter cieszyn

Kardiologia (z gr

Kardiologia (z gr. "??????" ? serce, "?????" ? nauka) ? dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.


W 1733 angielski pastor i naukowiec Stephen Hales po raz pierwszy inwazyjnie mierzył ciśnienie krwi wprowadzając rurę do tętnicy szyjnej konia i związując ją z cylindrem szklanym. Najstarszymi lekami działającymi na serce są glikozydy naparstnicy, których użycie w leczeniu obrzęków opisał w 1785 William Withering. W 1816 francuz René Théophile Hyacinthe Laënnec wynalazł stetoskop pierwotnie w formie prostego drewnianego cylindra, który umożliwiał osłuchiwanie serca. Już pod koniec XIX wieku były rozpowszechnione stetoskopy z elastycznymi wężykami do obu uszu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Podczas gdy w krajach rozwiniętych 15%

Obok choroby niedokrwiennej serca i niewydolności serca dużo miejsca we współczesnej kardiologii zajmują zaburzenia rytmu serca, przy czym zgodnie z danymi liczbowymi przeważa migotanie przedsionków. Choroby zastawek serca, choroby mięśnia serca i zapalne choroby serca (zapalenie wsierdzia, zapalenie mięśnia sercowego) są rzadsze. Szczególnie powszechne w Europie wady reumatyczne zastawek zeszły na dalszy plan. Podczas gdy w krajach rozwiniętych 1,5% zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych ma związek z gorączką reumatyczną, w krajach rozwijających się udział ten wynosi 10-15%.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Kardiolog ? o tym warto pamiętać przed wizytą


Kardiolog, a więc lekarz od chorób między innymi serca, to lekarz, który w swojej specjalizacji nie ma sobie równych. Przed wizytą u kardiologa warto pamiętać o zaleceniach lekarza i odpowiednio przygotować się do badania. W systemie leczniczym w Polsce nie ma możliwości pójścia do kardiologa po prostu ot tak, ?z ulicy?. Wizyta jest poprzedzona konsultacją z lekarzem rodzinnym (pierwszego kontaktu), który to po analizie stanu zdrowia pacjenta może wypisać stosowne skierowanie. Jeśli mamy mieć przeprowadzane przez kardiologa jakieś badanie, to warto odpowiednio się do niego przygotować stosując się krok po kroku do zaleceń lekarza.