A Ty jak zarządzasz swoją firmą? Tradycyjnie, czy nowocześnie?

umowy o pracę, wynagrodzenia bezosobowe ? wynikające z tytułu umowy o dzieło, zlecenia lub agencyjnej. Na wynagrodzenia osobowe składają się: wynagrodzenie zasadnicze, dopłaty (premie, wynagrodzenie za pracę w godz

A Ty jak zarządzasz swoją firmą? Tradycyjnie, czy nowocześnie?

Co powinieneś wiedzieć o - Rodzaje i składniki wynagrodzeń

Z punktu widzenia pracodawcy wynagrodzenia dzielÄ… siÄ™ na:

wynagrodzenia osobowe ? wynikające z tytułu umowy o pracę,
wynagrodzenia bezosobowe ? wynikające z tytułu umowy o dzieło, zlecenia lub agencyjnej.
Na wynagrodzenia osobowe składają się:

wynagrodzenie zasadnicze,
dopłaty (premie, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych itp.),
płace uzupełniające (za czas nieprzepracowany np. wynagrodzenie za czas choroby),
ekwiwalenty za niewykorzystany urlop.
Do wynagrodzeń nie zalicza się w rozumieniu przepisów:

świadczeń wypłacanych ze środków ZUS,
ekwiwalentów (np. za odzież roboczą, używanie własnych samochodów itp.),
kosztów podróży służbowych,
wypłat z tytułu projektów wynalazczych i racjonalizatorskich.

Źródło:


Wirtualne biuro ? dlaczego warto?

Wirtualne biura to coraz częściej spotykana działalność, polegająca na obsłudze działalności prowadzonej na przykład za pośrednictwem Internetu. Dzięki wynajęciu takiego wirtualnego biura można uzyskać dość prestiżowy adres do korespondencji i wiele innych bonusów. Coraz częściej wirtualne biuro polega również na tym, że osoby zatrudnione w takim miejscu odpowiadają za przegląd naszej korespondencji i wykonują wiele zadań, dzięki którym właściciel i pracownicy firmy mogą zostać odciążeni z wielu obowiązków. Jest to więc ciekawe i godne uwagi rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy szukamy oszczędności. Wirtualne biura pozwalają bowiem na zmniejszenie załogi w niewielkich firmach co z pewnością ma wpływ na kondycję finansową firmy.


Minimalne wynagrodzenie ustawowe w Polsce

W Polsce minimalne wynagrodzenie ustalane jest corocznie na podstawie ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę1. Wysokość minimalnego wynagrodzenia, podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ?Monitor Polski?, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów do 15 września każdego roku.

W przypadku umowy zlecenia, zleceniobiorca może otrzymać niższe wynagrodzenie niż płaca minimalna234. Jego wysokość jest przedmiotem negocjacji ze zleceniodawcą.

Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2016 wynosi 1850 zł brutto.

W okresie pierwszego roku pracy danego pracownika nie może być niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę5 (80% x 1850 = 1480 zł).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82aca_minimalna